S prijateljema Igorjem Kuštrinom in Valterjem Valenčicem smo se ob prelomu leta 2005 zavedli, da je od naših surfarških začetkov in začetkov surfanja naših gimnazijskih prijateljev minilo že četrt stoletja. To je pa že jubilej, o katerem je vredno tudi nekaj zapisati. Tako vam želimo v treh prispevkih opisati surfarsko dogajanje in naše surfarske občutke v prejšnjem tisočletju.

JanezP

 

Objavljeno:

21.1.2006

 
 

Če bi nas kdo pred 25. leti, v surfarskem žargonu vprašal »kaj je to nateg«, mu ne bi vedeli prav dobro odgovoriti. Tedaj smo s takratno opremo surfali po vsakem vetru.

Janez P., Zelena Laguna, 1. maj 1983, Hi Fly 111, 6 m2, jugo

WINDSURF OPREMA PRED 25. LETI
(1. del)

Za našo druščino se je vse skupaj začelo okoli leta 1979 in 1980. Poleti so se skozi središče Ljubljane (obvoznic še ni bilo) valile kolone zahodnih turistov proti obali, skoraj vsak drugi ali tretji avto pa je imel na strehi dolgo surf desko. Windsurfing je bil v poznih 70. letih in zgodnjih 80. letih prava turistična moda, novodobno aktivno preživljanje prostega časa ob vodi. Kaj pa pri nas? Prvi redki slovenski surfarji, ki so sledili času in windsurfarskem dogajanju v Evropi so bili ta čas že pravi mojstri z avanturističnimi surfarskimi podvigi in tudi tekmovalmi uspehi, mi kot »druga generacija slovenskih windsurfarjev« pa smo jim vneto sledili. Prve regate so bile organizirane že leta 1977 v Katoru pri Umagu.

Izsek uvodnih besed iz knjige Jadranje na deski (Matjaž Zupan, Sandi Gabrovšek, Gorazd Stražišar, Egon Kaše, 1984) morda še najbolje prikazuje navdušeno in pionirsko surfarsko vzdušje tistega časa:

 » Modrino morja in neba zmoti le človek z belim jadrom v rokah. Kot prikazen neslišno zdrsi skozi prostor in čas, nosi ga Eol na svojih krilih. Morje vzvalovi in veter močneje zapiha, kot bi ga hotela pregnati, a človek se močneje oprime jadra, nagne nad vodo in kot v posmeh vozi vse hitreje in hitreje.«

 Kot vsaka generacija, smo imeli tudi mi po končani srednji šoli in na začetku študija samosvoje ideje in včasih precej neobičajne zamisli. Za nas so bili smučanje po meliščih v kraterje ugaslih vulkanov, smučanje po morskem dnu in skozi Jalovčev ozebnik, veslanje s kajakom po snegu z ljubljanskega Gradu, surfanje na Sedmerih jezerih pod Triglavom ali surfanje na Ljubljanici in Koseškem bajerju izzivi, ki jih ne bi hoteli zamuditi.