Totisurf.com :: Poglej temo - Piranski zaliv, 22.3.2016

Odgovori na to temo Stran 1 od 1
Piranski zaliv, 22.3.2016
Avtor Sporočilo
Odgovori s citatom
Prispevek Piranski zaliv, 22.3.2016 
Včeraj popoldan res lepa burja od Ribiča preko Pirana do boje Piran. Veter konstanten, zunaj na odprtem pa je bil veter enako močan ali celo manj kot v Piranskem zalivu pred Portorožem. Toplo.
Za slalom in jadro 7.8 je bilo perfektno.
JanezP.

Poglej uporabnikov profil
Odgovori s citatom
Prispevek  
Jaz sem včeraj ujel urco v Savudriji -- ca. od 16. do 17. ure, ko je pihalo dovolj za 5,0.
Danes pa raztur za trojke in precej bolj mrzlo. S 4,2 sem zdržal ravno nekje 2 uri. Okrog poldnega je spustilo in baje kasneje popoldne spet pojačalo. Čudno, da ni bilo ob takšnem razturu praktično nič vala. Je to morda vezano na visoko plimo?

Poglej uporabnikov profilPošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Odgovori s citatom
Prispevek  
Ker sem že fotkal, evo, da se vidijo borci na prepihu ...

Poglej uporabnikov profilPošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Odgovori s citatom
Prispevek  
Meni Rok ze nekaj casa prodaja to plimo. Meni ni ravno logicno. Ce bi bil nek reef bi stvar imela logiko. Tako pa...mogove bo Janez P vedel kaj povedati o tem. Pa se dodateno vpr..a letos predavanje o vetru bo?? Glede na to da slisim da je inca mal mimo udarjala SmileSmile

Odgovori s citatom
Prispevek  
Meni Rok ze nekaj casa prodaja to plimo. Meni ni ravno logicno. Ce bi bil nek reef bi stvar imela logiko. Tako pa...mogove bo Janez P vedel kaj povedati o tem. Pa se dodateno vpr..a letos predavanje o vetru bo?? Glede na to da slisim da je inca mal mimo udarjala SmileSmile

Odgovori s citatom
Prispevek  
Glede višine valov ob Savudriji ob včerajšnji burji sem povprašal kolega, strokovnjaka in ugotovila sva naslednje: točnega odgovora seveda nimava, je pa nekaj namigov za razmišljanje.
Po podatkih z boj (Vida in Zora) so bili včeraj popoldan najvišji valovi okoli 2,5 m, povprečni 1,5 m. To je glede na jakost vetra s sunki okoli 20 m/s kar ustrezna višina. Perioda valov je bila kratka 3.5 sek. Krajša ko je perioda nižji so valovi. Običajno je perioda valov ob burji daljša nad 4 do 6 sek. Periodo pa določa tako imenovani »fetch« to je dolžina vetrišča. V primeru vala ob Savudriji je max. fetch razdalja med Trstom in Savudrijo, če burja pade nad morje že pri Trstu. Včeraj je bila ciklonska burja in ta običajno pade nad morje nekoliko dlje od Trsta, zato je fetch krajši. Ob 16 uri je bila precej izražena tudi oseka, območje pred Savudrijo pa je plitvina, ki sicer ni prav izrazita a vendar je. Globine so med 10 in 15 m na območju Pirana pa je globina morja okoli 30 m. Morda je tudi tu iskati razlago za, kot omenjate, nižji val od pričakovanega.
Tudi v torek , ko je bilo vetra manj sem na območju Pirana pričakoval višje valove.
Bomo še malo razmislili….
JanezP.

Odgovori s citatom
Prispevek  
Hvala, Janez!

Odgovori s citatom
Prispevek  
Janez najlepša hvala za tole razlago. Meni se je zdelo, da je težko govoriti o vplivu plime in oseke pri globini morja kot je pred Savudrijo glede na njeno velikost.

l.p.

Matej

Odgovori s citatom
Prispevek  
Hvala Janez za logično razlago.
Mogoče bi dodali še smer vetra kot dejavnik?
Kadar burja obrača bolj na vzhodno smer gre smer valov tako ali tako mimo Savudrijskega rta na odprto in tudi fetch je še krajši. Moje razmišljanje...

Odgovori s citatom
Prispevek  
Drži, smer burje je zelo pomembna pri razvoju valov, kot ugotavljaš. Sprva sem pomislil, da je bila v sredo bolj vzhodna smer a je bila smer NE, torej kar prava za razvoj valov. Še naprej iščemo razloge...
JanezP.

Odgovori s citatom
Prispevek  
V sredo v Savudriji se mi je zdelo ,da je bila kar vzhodna smer. (smer vožnje proti Trstu in veliko plavanja pri vstopu v vodo do vetra).

Poglej uporabnikov profil MSN Messenger - naslov
Odgovori s citatom
Prispevek  
22.03.2016 zjutraj je v Portorožu na trenutke pihala tramontana (N), saj mezzanave se je vozilo Alaya - Kanegra. Nato je veter postopoma obrnil proti vzhodu (V). Izrazito severna smer je zlasti problematična pri povratku v klub Keka, ker dobesedno piha iz obale in še to na refule. Plaval sem zadnjih 20 metrov, kar pri normalni burji oz. vzhodniku se mi ne pripeti nikoli. Popoldan se je veter umiril in vsi so poročali o odličnih pogojih. Naslednji dan je smer vetra bila izrazito vzhodna na trenutke tudi celo VVJ. Imam celo sliko pripete jadrnice pred klubom, ki je obrnjena tako kakor jo postavi jugovzhodni veter. Takrat je bila v Portorožu top vstopna točka pred hotelom Marko (to je tik pred skladišči soli), kjer je vzhodni veter pihalo relativno konstantno in zelo močno že pri obali. Valovi so šli vzporedno z obalo iz Portoroža proti Bernardinu. Sklepam, da na odprtem je bilo podobno. V takih pogojih se na Punti ne morejo razviti pričakovani valovi, kljub temu, da so le-ti običajno za nekaj stopinj obrnjeni bolj proti severu.

Pokaži sporočila:
Odgovori na to temo Stran 1 od 1